Otse põhisisu juurde

Tom Felton "Beyond the Wand"

Ebury Spotlight, London, 2022

I can’t even begin to tell you how much I loved this book but I’ll do my best.

 

In Beyond the Wand, Tom Felton narrates ~30 years of his life. It is a fairly intimate memoir: he shares a lot about his family, the ups and downs of being a child actor, his mental health issues, his hard disappointments and deepest joys. He talks about his childhood before the Harry Potter films and then later about the ways they changed (and didn’t change) his life. For example, he tells funny anecdotes about a guy who wanted to adopt him and about that time he met Sir Anthony Hopkins, as well as heartwarming stories of his friendship with Emma Watson and his lovely relationship with Jason Isaacs. (In case you don’t know, Jason Isaacs is the actor who played Lucius Malfoy.)
First of all, let’s make one thing clear here. I was never – and I’m still not – a Draco Malfoy kinda girl. In fact, I had a huge crush on Harry/Daniel when I was like 11, so I think it’s fair to say I was not biased going into this book. Draco has never been my favourite character and, to be completely honest, I just didn’t care about him at all. (That changed a bit in books 6-7 when I reread the series from a grown-up point of view 10 years later.)
Now, having read the book, I find Tom Felton to be a very down to earth guy who isn’t afraid to talk about his mistakes and to laugh at himself (and what a great sense of humour!). I very much enjoyed his self-deprecating jokes and sarcasm. I am not exaggerating when I say that I read this book in bed late at night, and some paragraphs made me laugh so hard that I was afraid I’d wake up my partner. Felton definitely doesn’t take himself too seriously and he seems to be as sincere as he possibly can while narrating his past.
I have to point out though – because it irks me – how some reviews have stated that Felton’s writing feels fake and censored because he only says nice things about people. I strongly disagree. I think it’s wonderful how respectfully he writes about fellow actors. It’s refreshing to read a memoir that doesn’t try to become a bestseller by “uncovering secrets”, making “shocking revelations”, and talking shit about other people.
I suppose it is sort of ingrained in human nature that we desperately want to see the dark side in everyone. In a way it makes them more human. And I get it, in fiction I absolutely adore villains and deeply disturbed characters, they usually have a lot more depth than positive characters. However, in real life I like to surround myself with genuinely nice and good people. And that’s how reading this book felt for me, it made me feel warm and cosy and I loved that he had a great relationship with the actors on the Harry Potter set (and others, of course) and that lifelong friendships have emerged from that experience. There is no way to know whether it’s all true or not, but does it really matter? I have no idea and you know what, I don’t care. It made me indescribably happy to be in the company of my childhood heroes (and villains) again. As a reading experience it was like a big warm hug, so comforting, and apparently it was exactly what I needed. For that, I shall forever be grateful.
Just a heads-up, though. Beyond the Wand carries a certain level of nostalgia you can probably only sense when you’ve grown up with HP books and/or films because it’s impossible to explain this feeling to anyone who hasn’t experienced it. So, if you know absolutely nothing about Harry Potter or any other Tom Felton films/projects, it is probably not going to be a very interesting read for you.


-


Robbie was always keen to remind us that we weren’t there to cure cancer. We weren’t saving the world. We were simply making a film. We should remember that, not get too big for our boots and try to have a laugh along the way. 

 

An actor brings something of themselves to a part, working with elements of his or her own life and fashioning them into something different. I’m not Draco. Draco’s not me. But the dividing line is not black and white. It’s painted in shades of grey. 

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Oskar Luts „Soo” („Kirjutatud on ...”)

Tallinn, Apollo Holding Productions OÜ, 2020 Esmatrükk pealkirjaga „Kirjutatud on ...“ Noor-Eesti, 1914 Oi, mulle meeldis see lugu nii väga, et ma isegi ei tea, kust alustada. Ei teadnud seda teost alustades, mida oodata, sest Lutsu „Kevadet“ lugesin viimati kooliajal ja mäletan, et tol hetkel see mulle eriti ei meeldinud. Võimalik, et nüüd üle lugedes oleks emotsioonid hoopis teistsugused, aga alustasin „Soo“ lugemist arvates, et ehk pole Luts lihtsalt päris minu masti kirjanik. Õnneks juhtus aga hoopis nii, et selle raamatu puhul meeldis mulle peaaegu kõik. Kõigepealt tõusidki minu jaoks esile vist kaunid ja muinasjutulis-unenäolised sookirjeldused, mis andsid kogu tegevustikule salapärase aura. Lugu ise algab suurilmamees Toomase saabumisega kodumaale oma täditütar Liisi ja tolle abikaasa Juku soo serval asuvasse koju. Toomas on kunstnik, kes õppis ja maalis neli aastat Pariisis, kuni ta oma toakesest välja tõsteti ja ta oli sunnitud Eestimaale naasma. Täditütre juures soojärve ja m...

Juhani Karila „Väikese haugi püük”

Tallinn, Hea Lugu, 2021 Tõlkinud Sander Liivak.  „Väikese haugi püük“ on üks neist toredatest raamatutest, mis jääb vahel lihtsalt silma, kui lähed raamatupoodi ostma hoopis midagi muud. Läksin sugulasele sünnipäevaks mõnusat lugemist otsima ja riiulist silmadega üle lastes märkasin teiste seas üht erkoranži kaanega teost, mille pealkiri minus kohe huvi tekitas. Lugesin tagakaanelt tutvustuse ka läbi ja siis olin kindel, et see raamat tuleb minuga koju. (Kingituseks läks küll üks teine teos.)  Poes raamatu sisse piiludes märkasin küll, et seal natuke ka murdekeelt esineb, aga kuna olen varasemalt suutnud edukalt läbi lugeda Olavi Ruitlase „Vee peal“, mõtlesin, et mis see natuke murdekeelt ikka ära ei ole. Noh, lugema hakates selgus siis, et murdes on raamatust julgelt pool, kui mitte rohkem. Korra lõin kõhklema küll, kas saan ikka kõigest aru, aga õnneks polnud probleemi, sest kirja pandud keelest on ikka lihtsam aru saada, kui siis, kui keegi sulle seda kiiresti ette vuristab...

Kai Aareleid „Vaikne ookean”

Tallinn, Varrak, 2021 Vaikus, mõtleb ta. Kuidas kirjeldada vaikust? Teinekord tundub neid blogipostitusi kirjutama hakates, et mul just nagu polegi sõnu, et kirjeldada, mida ma raamatut lugedes tundsin. Enamasti on pigem lihtne kirjutada teostest, mis väga meeldisid, ja siis nendest, mis ei meeldinud üldse. Keskmistest on keeruline, sest need nagu olid ja ei olnud kah. Aga siis vahel juhtub ka nii, et raamat poeb nii südamesse, et sõnu polegi. Eriti veel, kui teos ise räägib suuresti vaikusest. Olgem ausad, ma teadsin juba ette, et nii läheb, sest ma pole sattunud lugema veel ühtki Aareleiu teost, mis poleks mulle meeldinud. Mõni rohkem, mõni vähem, aga kõik nad on olnud kõvasti üle keskmise. (Ja mul on lugemata veel ainult tema kaks luulekogu.) Nii et kui keegi peaks kunagi küsima, millise autori raamatud mul tingimata peavad riiulis olemas olema, siis tema omad. Ja on ka, vähemalt need, mida on veel poest saada olnud. Ma ei tea täpselt, mis see on, aga kui Kai Aareleid kirjutab, siis...